2/24/2018

Winnice i wina mołdawskie. Skarby Mołdawii

Winnice i wina mołdawskie. Skarby Mołdawii

Kiedy popatrzycie na mapę zobaczycie, że leżąca na południowym wschodzie Europy, w basenie Morza Czarnego, Mołdawia przypomina kształtem kiść winogron. Słoneczne płaskowyże i równiny poprzecinane strumieniami, które wpływają do dwóch dużych rzek, Prutu i Dniestru oraz niewielkie wzniesienia to idealny teren do uprawy winorośli. Podobnie jak w przypadku słynnych regionów winiarskich w Europie, terroir (gleba, topografia i klimat) Mołdawii jest idealny do produkcji wysokiej jakości wina czerwonego (na południu kraju) i białego wina w części centralnej.


Trochę historii
Mołdawia od wieków słynie z produkcji wina, a jego historia, na tym obszarze sięga 3000 p.n.e. Pod koniec XII wieku przemysł winiarski w Mołdawii stał się ważnym sektorem gospodarki Europy Południowo-Wschodniej. Wino było traktowane jako środek płatniczy i trofeum wojenne. W XV wieku hospodar Stefan Wielki sprowadził do Mołdawii mistrzów winiarskich, którzy rozsławili lokalne trunki w całej Europie. Tradycje winiarskie były kultywowane także w klasztorach, a szczególną sławą cieszył się, i cieszy nadal, klasztor Rudi. Również dzisiaj klasztory w Mołdawii wytwarzają wina z winogron zbieranych we własnych winnicach i wykorzystują je do Komunii Świętej, jako symbol krwi Chrystusa. W czasach Związku Radzieckiego, Mołdawia była głównym dostawcą win na rynek wewnętrzny. Po upadku ZSRR, produkcja i sprzedaż drastycznie zmalała. Bardzo dotkliwym ciosem było wprowadzenie przez Rosję latach 2006 - 2007 embarga na wina mołdawskie, Paradoksalnie wyszło to Mołdawii na dobre, znacznie wzrosła jakość win mołdawskich, a od 2008 roku ich eksport sukcesywnie rośnie. Aktualnie około 80% produkcji eksportuje się do ponad 50 krajów świata. Do grona największych odbiorców należą: Białoruś, Kazachstan, Rosja, Ukraina, Czechy, Polska, Rumunia, Słowacja, USA i Chiny.
Szacuje się, że z przemysłem winiarskim związane jest 25 procent populacji tego kraju.

Winnice i wina mołdawskie to prawdziwe skarby Mołdawii.


Mołdawia przypomina kształtem kiść winogron
Mołdawia przypomina  kształtem kiść winogron

Na ponad 114 tys. hektarów uprawia się obecnie około 30 odmian winorośli. W Mołdawii istnieją cztery historyczne regiony winiarskie: Valul lui Traian (południowy zachód), Stefan Voda ze słynną Purcari Zone (południowy wschód), Codru (centrum) i Balti (północ), pierwsze trzy produkują wina o chronionym oznaczeniu geograficznym.

Nie sposób opisać wszystkich mołdawskich win w tak krótkim poście. Przedstawię więc tylko pokrótce trzy, które najbardziej mi przypadły do serca i… podniebienia.

Cricova Crisecco

– to białe wytrawne wino musujące wytwarzane jest z winogron endemicznego szczepu Festeasca Alba (90%) i mołdawskiej odmiany Muscat (10%) Charakterystyczną cechą Cricova Crisecco jest jego oryginalny słomkowy kolor z zielonkawymi refleksami światła. Świeży owocowy smak z nutą brzoskwini, jabłka, gruszki i cytrusów oraz kwiatowy zapach sprawiają, że doskonale sprawdza się jako aperitif oraz jako dodatek do deserów i owoców z bitą śmietną.
Cricova Crisecco powinno być podawane schłodzone do temperatury +8… +10°С

O winnicy: Wino Cricova Crisecco produkowane jest w regionie Codru, w winnicy Cricova (największy producent win musujących w Europie Południowo-Wschodniej) uważanej za skarb narodowy Mołdawii. Winnica powstała w 1952 roku.

Cricova Crisecco
Cricova Crisecco

Purcari Pinot Noir

 - to lekkie i delikatne wino, o rubinowej barwie z czerwonymi refleksami produkowane przy użyciu tradycyjnych metod z ręcznie zbieranych winogron szczepów Pinot Noir (100%). Okres leżakowania w beczkach z dębu francuskiego wynosi 12 miesięcy. Aksamitny smak z aromatem truskawek, malin i fiołków i lekko wyczuwalną nutą dojrzewania powodują, że wino jest wysoko oceniane przez koneserów. W ustach jedwabiste, subtelne i eleganckie. Doskonale komponuje się z serem Gruyère, dziczyzną, grzybami i szparagami.
Zalecana temperatura serwowania: + 18 ... + 20 °С.

O winnicy: Wino Purcari Pinot Noir produkowane jest w winnicy Purcari. W XVIII wieku francuscy osadnicy, dostrzegając podobieństwa w glebie i klimacie z regionem Bordeaux, zawarli partnerstwo z położonymi niedaleko wioski Purcari klasztorem Agon Zograf i zaczęli kultywować uprawę winorośli. W 1827 r. car Rosji, Mikołaj I, wydał specjalny dekret nadający Purcari status pierwszej wyspecjalizowanej wytwórni win w Besarabii. Dwadzieścia jeden lat później, na Targach Rolniczych Besarabii w 1848 roku, wino z Purcari nagrodzono pierwszym złotym medalem.
W 1878 roku podczas zamkniętej degustacji wina na Paris World Expo, francuscy eksperci byli pod wrażeniem wytrawnego wina o intensywnym rubinowym kolorze, nie przypuszczając nawet, że pochodzi z małej wioski nad brzegiem Dniestru. W ten sposób wino Negru de Purcari zdobyło swój pierwszy złoty medal na międzynarodowej wystawie.
Przez długi czas wina Purcari były równie popularne jak wina z Bordeaux i Burgundii. Podawano je carowi Mikołajowi II, królowi Jerzemu V i królowej Wiktorii z Wielkiej Brytanii. Aktualnie sprzedawane m.in. w Danii, Holandii, Szwecji, Polsce, Niemczech i Francji, wina Purcari cieszą się uznaniem koneserów.

Purcari Pinot Noir
Purcari Pinot Noir

Radacini Fiori Feteasca Neagra Syrah

-  to gładkie i pełne wino o głębokim i intensywnym kolorze z fioletowymi refleksami. Produkowane jest z ręcznie zbieranych winogron szczepów Fetasca Neagra (60%) i Syrah (40%). Aromaty dojrzałych czarnych czereśni, czarnej jagody i wędzonych śliwek z nutą wanilii wyczuwalną dzięki leżakowaniu w beczce z dębu francuskiego powodują, że doskonale pasuje do czerwonych mięs i dziczyzny oraz dojrzewających serów.
Zalecana temperatura serwowania: + 16… +18°C.

W ubiegłym roku a wystawie na ProWein w Duesseldorfie Radacini Fiori Feteasca Neagra Syrah zostało bardzo dobrze ocenione przez słynnego międzynarodowego eksperta od win, Roberta Josepha.

Radacini Fiori Feteasca Neagra Syrah
Radacini Fiori Feteasca Neagra Syrah

9 komentarzy:

 1. Wino bardzo lubię, choć niestety od jakiegoś czasu nie piję, bo jestem uczulona na pleśnie. Mołdawskie są wyjątkowe, miałam okazję takim się delektowac

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo zaskoczyło mnie Cricova Crisecco, jest podobne do francuskiego Georges Lacombe Grande Cuvée Brut Champagne

   Usuń
 2. Lubię wino, choć teraz pozwalam sobie na nie bardzo rzadko ;) Świetny post!

  OdpowiedzUsuń
 3. JA PO WEEKENDZIE mam dość wina :) Mieszkam w Hiszpanii i winka mi nie brakuje. Mołdawskich win nie piję, nie da się kupić u mnie, mamy swoje. Ale pamiętam, że też były bardzo dobre. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mołdawia plasuje się coraz wyżej w rankingach win, mają świetne warunki do uprawy winorośli, więc jakoś mnie to nie dziwi

   Usuń
 4. Nie znam się na winach i podziwiam tych co się znają , jakoś nie było okazji :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie jestem żadnym wybitnym znawcą, ale lubię wiedzieć co mi serwują :)

   Usuń
 5. Piękne zdjęcia :) Co do win to z tego zestawienia najbardziej polubiłem się z Cricova Crisecco. Ciężko znaleźć coś lepszego w tej cenie :)

  OdpowiedzUsuń

Drukuj lub zapisz przepis

Copyright © 2014 To gotują Saudyjskie Wielbłądy , Blogger