Ogórkowa z quinoa

Zaczyna się sezon ogórkowy, więc grzechem byłoby nie zrobić zupy na własnoręcznie ukiszonych ogórkach. Tym razem jako inspiracja posłużyła nam "studencka zupa ogórkowa" Eryka Wałkowicza, na którą przepis znalazłam w jego najnowszej książce.
Nie obyło się oczywiście bez naszych modyfikacji.
Ponieważ w oryginalnym przepisie był m.in. ryż, a Paweł od jakiegoś czasu jest wielkim fanem quinoa, postanowiliśmy sprawdzić jak będzie smakowała ogórkowa z takim dodatkiem.
Zwłaszcza, że komosa ryżowa jest bardzo uniwersalna i można ją dodawać do większości potraw jako zamiennik ziemniaków, kaszy czy właśnie ryżu.
Pomysł okazał się bardzo dobry i z pewnością nie poprzestaniemy na tym jednym eksperymencie.


Składniki
w nawiasach podałam modyfikacje, które wprowadziliśmy 
  • 2 litry klasycznego bulionu warzywnego (dodaliśmy wywar mięsny)
  • 4 średnie ziemniaki (zmniejszyłam ilość ziemniaków o połowę)
  • 1 marchewka starta na tarce o grubych oczkach
  • 2 szklanki startych ogórków kiszonych lub podobna ilość gotowego przecieru
  • 1 łyżka sosu sojowego (dodaliśmy ciemny sos sojowy)
  • sól i pieprz
  • świeży koperek
dodatkowo
ugotowany ryż pełnoziarnisty lub biała fasola.
Jak pisałam, dodaliśmy komosę ryżową, ale wydaje mi się że doskonałym dodatkiem będzie też fasola mung.

Ogórkowa z quinoa
Ogórkowa z quinoa
Przygotowanie 
Do gotującego się bulionu dodaję obrane, pokrojone ziemniaki i startą na tarce marchewkę. Gotuję, aż ziemniaki będą miękkie. Następnie dodaję ogórki kiszone i sos sojowy. Całość doprawiam solą i pieprzem. W międzyczasie oddzielnie gotuję komosę ryżową (na trzy - cztery osoby wystarcza ok. 80 do 110 g suchego ziarna), którą dodaję do zupy bezpośrednio przed podaniem.
Już na talerzach obficie posypuję zupę koperkiem.
Nie próbowaliśmy jeszcze zupy ogórkowej z ryżem, ale zamierzamy to niebawem zrobić. Myślę, że najbardziej odpowiedni będzie ryż basmati, ale strasznie mnie kusi, aby wypróbować ten przepis z dodatkiem dzikiego ryżu kanadyjskiego.

Ps. Fasolę mung, quinoa i różne rodzaje naprawdę doskonałego ryżu można znaleźć m.in. w sklepie Kuchnie Świata


Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: