Jak wykorzystać białka jajek czyli... drożdżowa babka na białkach

Jak wykorzystać białka jajek czyli... drożdżowa babka na białkach

prosty przepis na smaczne ciasto


Jak wykorzystać białka jajek czyli... drożdżowa babka na białkach jest świetnym sposobem na to aby upiec coś innego niż bezy.  Lekka, puszysta, wyjątkowo smaczna i prosta w przygotowaniu. Nie wymaga ręcznego wyrabiania ciasta i nie zajmie Wam zbyt wiele czasu (oczywiście oprócz czasu niezbędnego do wyrośnięcia)
Inspiracją był przepis pochodzący z książki "Ciasta drożdżowe. Słodkie i wytrawne" Tadeusza Barowicza, ale zamiast migdałów dodałam rodzynki i zmniejszyłam proporcje o ponad 60%, bo dla nas ciasto z kilograma mąki to nieco zbyt dużo.
Zredukowałam też znacznie ilość drożdży, bo 200 g na kilogram mąki to moim zdaniem za dużo.
Ale może się mylę.
Co Wy o tym sądzicie ?


Drożdżowa babka na białkach

używałam szklanki o pojemności 250 ml
z podanej niżej ilości składników upiekłam dwie niewielkie babki (forma o średnicy 17 cm i wysokości 9 cm)
  • 2 szklanki mąki tortowej typ 405 (czyli około 310-320 g) 
  • 1 szklanka mleka 
  • 1/2 szklanki rodzynek 
  • 4 duże białka 
  • 110 g masła 
  • 80 g cukru pudru 
  • 35 g świeżych drożdży 
  • 1 łyżka cukru (do drożdży) 
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii 
  • duża szczypta soli 
Dodatkowo
tłuszcz i mąka lub bułka tarta do formy

***Ekstrakt waniliowy jest dostępny m.in. w sklepie Kuchnie Świata

Przepis na babkę na białkach 

Masło rozpuścić w rondelku. Mleko podgrzać do temperatury około 30-35 stopni (powinno być lekko letnie). Do mleka dodać pokruszone drożdże, łyżkę cukru, połowę mąki, wymieszać łyżką i odstawić na około 20-30 minut do wyrośnięcia. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, pod koniec nie przerywając ubijania dodawać stopniowo cukier puder.
Do ubitej piany dodać pozostałą mąkę, wyrośnięte drożdże, ekstrakt waniliowy, rodzynki i miksować powoli na najniższych obrotach miksera. Na koniec niewielkimi porcjami wlać roztopione, wystudzone masło i wyrabiać do połączania składników. Gotowe ciasto odstawić na około 90 minut do wyrośnięcia (powinno podwoić objętość). Po tym czasie do wysmarowanej masłem i wysypanej mąką lub bułką tartą formy przelać ciasto i ponownie odstawić do wyrośnięcia na około 60 minut.
Piec w piekarniku nagrzanym do 160-170 stopni przez godzinę.
Po upieczeniu wyjąć z formy i ozdobić lukrem.


Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: