7/14/2016

Nalewka malinowa i lecznicza nalewka na malinach

Zazwyczaj każdego roku przygotowujemy kilka rodzajów nalewek  malinowych, które jesienią i zimą są niezastąpione - rozgrzeją, poprawią nastrój i przywołają wspomnienie lata, o walorach zdrowotnych nie wspominając :)
Poniższe przepisy na przepyszne nalewki na malinach pochodzą z drugiego wydania książki "Okowita, przepalanka, nalewki i miody pitne" Andrzeja Fiedoruka, najlepszego moim zdaniem specjalisty w dziedzinie produkcji wszelkich alkoholowych smakołyków.
Recenzja książki  "Okowita, przepalanka, nalewki i miody pitne" jest dostępna tutaj

Nalewka malinowa
Składniki
 • 0,5 l spirytusu
 • 1,5 kg malin
 • 1 kg cukru
 • 0,5 l wody
Przygotowanie
Połowę przebranych, wymytych i osączonych malin wsypujemy do naczynia. Zalewamy owoce spirytusem, tak aby były całkowicie przykryte alkoholem i pozostawiamy do następnego dnia. Zlewamy spirytus z malin i zalewamy nim pozostałe maliny, powtarzając operację.  Ponownie zlewamy nalew z owoców i filtrujemy. Sporządzamy syrop z cukru i wody. Do ciepłego jeszcze syropu wlewamy powoli spirytus cały czas mieszając. Po ostygnięciu rozlewamy do butelek i pozostawiamy na pół roku.

Lecznicza nalewka malinowa
Wywołuje poty oraz działa przeciwgorączkowo i przeciwkaszlowo. Może być stosowana w stanach przeziębień, także w trakcie grypy czy anginy. Reguluje pracę przewodu pokarmowego.
Właściwości uspokajające pomagają kobietom w okresie przekwitania.

Składniki
 • 1 kg malin     
 • 1 l spirytusu
 • 250 g cukru
 • 0,5 l wody
Przygotowanie
Maliny zalewamy spirytusem i odstawiamy w ciepłe miejsce. Po miesiącu dodajemy syrop sporządzony z 250 g cukru i 0,5 litra wody, odstawiamy na kolejny tydzień przed przefiltrowaniem.
Dawkowanie: 1 łyżka stołowa na pół szklanki przegotowanej, ciepłej wody kilka razy dziennie lub z herbatą.http://durszlak.pl/akcje-kulinarne/w-wisniowym-sadzie-2016#fndtn-panel-aktualne

 

4 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Zgadza się, malinówka powinna chyba dostać miano "Królowej nalewek".
   Zastanawiam się nad zrobieniem nalewki na czarnych porzeczkach, bo w tej książce jest super przepis, a nasza najstarsza nalewka na czarnych porzeczkach ma.... 12 lat (ale już tylko jedna butelka została)

   Usuń
 2. Proszę o dodanie banerka akcji, inaczej nie mogę zaakceptować przepisu :)

  OdpowiedzUsuń

Drukuj lub zapisz przepis

Copyright © 2014 To gotują Saudyjskie Wielbłądy , Blogger