2/21/2016

Jak rozróżnić dobry i zły cynamon

Cynamon to jedna z najstarszych znanych nam przypraw. Do Egiptu został przywieziony już około 2000 roku p.n.e. Był tak wysoko ceniony, że dawano go w prezencie królom. Wzmianki o cynamonie znajdują się także w Biblii.
Od wieków cynamon był stosowany jako roślina lecznicza. W medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej  używano go do zwalczania problemów trawiennych oraz bóli mięśniowych i menstruacyjnych. Cynamon podawano też w przypadku przeziębienia, a olejek w wykorzystywano do zwalczania  problemów dermatologicznych.
Cynamon stanowi źródło błonnika, żelaza, wapnia i manganu. Wspomaga zwalczanie wolnych rodników, zapobiega nowotworom i chorobom układu krwionośnego.
W wielu krajach, także współcześnie, podaje się cynamon osobom chorym na cukrzycę w celu obniżenia stężenia glukozy.
Na Sri Lance, która jest jednym z największych producentów cynamonu, buduje się płoty z gałęzi cynamonowca, ponieważ ich zapas odstrasza węże.
Problem w tym, że do Europy jest importowana głównie niskiej jakości kora cynamonowca wonnego (tzw. cynamonowiec chiński, z łac. Cinnamomum cassia ), który zawiera 63 razy więcej kumaryny, niż cynamonowiec cejloński (Cinnamomum verum).
Zdaniem  naukowców spożycie nadmiernej ilości kumaryny może wywoływać marskość wątroby i uszkodzić nerki. Stąd m.in. pomysł nadgorliwych urzędników z Brukseli, aby ograniczyć stosowanie cynamonu w produkcji żywności w całej Unii Europejskiej o czym pisałam tutaj.
Jak zatem wybrać dobry cynamon ?
Odpowiedź znajdziecie poniżej


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drukuj lub zapisz przepis

Copyright © 2014 To gotują Saudyjskie Wielbłądy , Blogger