Obraz

Chleba naszego pszennego ......

31/08 2013
kategoria  ·    ·  
Chleb, polski chleb, to coś za czym tęsknię tutaj najbardziej. Owszem w delikatesach w Al-Khobar można kupić tzw. "chleb niemiecki", ale jest to zwykłe marketowe badziewie, chemią pędzone, polskiego chleba w niczym nie przypomina, a następnego dnia jest już czerwstwe. W Polsce często piekliśmy chleb i chyba trzeba będzie i tutaj wrócić do tej chlubnej tradycji. Chleb pszenny - składnik…
Obraz

Zupa grzybowa - kuchnia faceta

31/08 2013
kategoria  ·    ·  
Poniżej przepis na klasyczną zupę grzybową w wersji mojego Teścia. A wiadomo, że jak facet gotuje to musi być smaczne :) Wszystkich gotujących zapraszamy do udziału w akcji Kuchnia ekspata Pomóż emigrantom odtworzyć polskie smaki :) Składniki 5–7 dag suszonych grzybów 1 pietruszka średniej wielkości 1 średnia cebula  biała część średniej wielkości pora ½ selera 2 marchewki 2 liście laurowe 1 lub 2 kostki buli…
Obraz

Farsz pieczarkowy do krokietów i naleśników

31/08 2013
kategoria  ·    ·  
Składniki na farsz pieczarkowy do krokietów i naleśników proporcje na 10 -12 naleśników - przepis na naleśniki 60 dag pieczarek 1 duża lub 2 małe cebule 2 łyżki śmietany 3 łyżki stołowe ostrego sera żółtego natka pietruszki jeśli ktoś lubi sól i pieprz do smaku oliwa lub olej do smażenia Jak przygotować farsz pieczarkowy do krokietów i naleśników Pieczarki dość drobno pokroić. Cebulę pokroić w…
Obraz

Marynowane skórki arbuza

30/08 2013
kategoria  ·    ·  
Przepis na marynowane skórki arbuza pochodzi najprawdopodobniej z pogranicza Jemenu i Arabii Saudyjskiej. W tym surowym, nieprzychylnym człowiekowi środowisku nic nie mogło się zmarnować. Wykorzystywano więc wszystkie jadalne części arbuza i dzięki temu możemy delektować się wspaniałym, choć dość pracochłonnym dodatkiem do pieczonych mięs lub deserów. Marynowane skórki arbuza - składniki 6 szkla…
Obraz

W paprykowym świecie - faszerowana papryka

30/08 2013
kategoria  ·    ·  
Odebrałam dziś prezent, który Paweł otrzymał od Ani z bloga Mulinowe Misie Paweł zapoznał się już przez Skype ze swoimi nowymi Przyjaciółmi i zgodnie z życzeniem Ani nadał im imiona. Miś został nazwany  Stanisławem  na cześć Stanisława Barei, reżysera kultowej komedii. Wielbłąd zaś otrzymał imię Mel - jako zdrobnienie od "Camel" . Dopóki Paweł nie otrzyma wszystkich stosownych papierów niezbę…
Obraz

Ostry dip do mięsa i warzyw - salata hara

30/08 2013
kategoria  ·    ·  
Salata hara (znany też pod jemeńską nazwą zhug ) - to rodzaj pikantnego dipa do mięsa, ryb lub warzyw stosowanego na całym Bliskim Wschodzie .  W zależności od regionu różni się on nieco składnikami, a tym samym także smakiem. Poniżej dwie, najbardziej popularne w Al-Khobar i Jubail, wersje salata hara stosowane do pieczonych mięs i warzyw.  Oba dipy charakteryzyją się ostrym wyrazistym smakiem. Salat…
Obraz

Mleko imbirowe - smaki Bliskiego Wschodu

29/08 2013
kategoria  ·    ·  
Mleko imbirowe - smaki Bliskiego Wschodu Rozgrzewający napój z imbirem. Mleko imbirowe przepis na zdrowy i rozgrzewający napój. Ciepła szklanka mleka jest świetna dla zdrowia, ale dodanie do niej przypraw i ziół może dodatkowo wzmocnić jego właściwości. Imbir jest pełen dobroczynnych przeciwutleniaczy i minerałów, które są pomocne w zwalczaniu sezonowych alergii, przeziębienia, przekrwienia i ból…
Obraz

Baharat - smak Bliskiego Wschodu

29/08 2013
kategoria  ·    ·  
Baharat to doskonała  saudyjska   mieszanka przypraw stosowana do drobiu, jagnięciny i wołowiny (zwłaszcza smażonych), kuskusu, bulgaru, ryżu oraz wielu zup i sosów. My bardzo często używamy jej do gulaszu wołowego, któremu nadaje pikantny, lekko korzenny smak. Słowo "baharat" ( بهارات ) oznacza w języku arabskim przyprawę  Baharat w różych wariantach (np. z dodatkiem mielonego czosnk…
Obraz

Mandi (mandy) do drobiu i jagnięciny

28/08 2013
kategoria  ·    ·  
Mandi (mandy) do drobiu i jagnięciny, to mieszanka przypraw rodem z Bliskiego Wschodu. Nazwa mandi (ang. mandy, arab. المندي ) pochodzi od słowa "nada" oznaczającego rosę i doskonale charakteryzuje sposób przyrządzania mięsa, które po upieczeniu jest wilgotne. Wywodzącą się właśnie z Arabii Saudyjskiej , ale bardzo popularną także w Jemenie i innych krajach Bliskiego Wschodu, mieszankę…
Obraz

Ramadanowy deser z daktylami

28/08 2013
kategoria  ·    ·  
Jest to deser bardzo często podawany w  Arabii  Saudyjskiej   na  iftar   (arab. إفطار ) czyli pierwszy posiłek, spożywany  po zachodzie słońca w okresie Świętego Miesiąca Ramadan.  Podobno deser ten wywodzi się z położonej w centrum kraju prowincji Al-Qaşīm. Składniki 1/2 szklanki mąki 1/2 szklanki posiekanych orzechów włoskich lub migdałów w płatkach 3 szklanki miękkich daktyli bez pestek 8 łyżek sto…
Obraz

Kulinarne rozterki emigrantów :)

27/08 2013
kategoria  ·    ·  
Czy zastanawialiście się kiedyś jak zrobić bigos nie mając dostępu do wieprzowiny i kiszonej kapusty ? Jaką przyprawą zastąpić jałowiec, żeby nadać smak pasztetom ? Co dodać do ogórków kiszonych, żeby choć trochę przypominały smakiem te polskie, nie mając chrzanu i liści wiśni ? Takie pytania zadają sobie niejednokrotnie emigranci, zarówno Ci mieszkający w Europie jak i na  Bliskim  Wschodzie
Obraz

Pasztet domowy po ... saudyjsku

26/08 2013
kategoria  ·    ·  
Jak się nie ma co się lubi - to się lubi co się ma. :) W krajach arabskich przygotowanie pasztetu na spoób polski jest mało realne. Szanse na kupienie boczku mam co prawda w Katarze, Dubaju lub Bahrajnie, ale do  Arabii  Saudyjskiej  wwieźć tego nie można. W sklepach w Al-Khobar widziałem francuski pasztet z gęsich wątróbek w bardzo atrakcyjnej cenie 250 SAR czyli około 210 pln za małą puszkę. Koledzy …
Obraz

Wołowina po chińsku - obiad w 15 minut

25/08 2013
kategoria  ·    ·  
W Al-Khobar są knajpki hinduskie, libańskie, włoskie, jest też mój ulubiony  Steak  House  Restaurant , ale typowo chińskiej knajpki tutaj nie widziałem, a nabrałem ostatnio ochoty na " chińszczyznę "  W Polsce przygotowywaliśmy ją w sposób, który podaję poniżej. W Arabii Saudyjskiej , nie da się tego tak przyrządzić, bo tutaj  alkohol  jest  całkowicie  zabroniony , a jego posiadanie kończy s…

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: