Ogórki małosolne z estragonem - kuchnia ekspatów

Ogórki małosolne z estragonem - kuchnia ekspatów

tak kisiliśmy ogórki w Arabii Saudyjskiej

Ogórki małosolne z estragonem - kuchnia ekspatów. Przepis na ogórki kiszone małosolne z estragonem dostaliśmy od Ingalill, która mieszka w tureckiej części Cypru i podobnie jak ja musi sobie radzić bez wielu polskich przypraw i produktów.
Estragon powoduje, że ogórki nie tracą jędrności i pozostają chrupiące, nawet w bliskowschodnim klimacie.

Ogórki kiszono-małosolne bez chrzanu i kopru włoskiego 

przepis na 6 litrowych słoików
  • ogórki gruntowe po 5-6 sztuk na słoik
  • główka czosnku
  • estragon 1 łyżeczka od herbaty na słoik
  • gorczyca biała (cale ziarenka) 1 łyżeczka od herbaty na słoik
  • 1 czubata łyżka stołowa soli kamiennej (niejodowanej) na litr wody
  • przegotowana woda

Jak zrobić ogórki małosolne bez chrzanu

Ogórki gruntowe, umyte, wkładamy do umytych i wyparzonych słoików najściślej jak się da. W garnku zagotowujemy ok 2 litry wody. Na każdy litrowy słoik wsypujemy po 1 czubatej łyżce soli - niby powinna być szara, kamienna do przetworów - ja nie mam takiej, więc dałam jodowaną taką jaką używam do np solenia potraw. Oprócz soli do słoika wkładamy 3-4 ząbki czosnku - mogą być posiekane, 1 łyżeczkę od herbaty ziaren gorczycy białej, 1 łyżeczkę od herbaty estragonu (przywiozłam z Polski). Estragon sprawia, że ogórki będą twarde i nie będą puste w środku. Każdy słoik zalewamy ciepłą, lecz nie wrzącą przegotowaną wodą do pełna. Jeśli zbraknie wody to dogotowujemy.
Przed zakręceniem nakrętek, każdy przecieramy watką nasączoną w alkoholu jaki mamy zaczynając od wódki (najlepsza), kończąc na dobrej whisky.
Szybko zakręcamy słoiki i zostawiamy na 2 dni w kuchni. Potem przenosimy w ciemne i chłodne miejsce


Komentarze

  1. A po tych dwoch dniach mozna juz jesc te ogorki? Wlasnie 2 dni temu zrobilam te ogorki wedlug tego przepisie. Pachnie ladnie estragonem. Dodalam jeszcze troche szalwii i pieprzu Cayenne. Od wielu lat mozna w Polsce kupic przez caly rok zestaw suszonych przypraw do kiszenia i osobne do konserwowych ogorkow za mniej niz 5 zl.

    OdpowiedzUsuń
  2. Odpowiedzi
    1. Po 3 dniach otworzylam sloik, ogorki chrupiace o delikatnym smaku estragonu. Zapomnialam dodac, ze przed wlozeniem do sloika obcielam ogorkom koncowki. Niektorzy zalecaja, zeby wczesniej namoczyc ogorki na 2 h w zimnej wodzie, zeby pozbyc sie goryczki. Przyprawy do gotowania lub pieczenia ostatnio kupuje na lokalnym ryneczku, bo sa bardziej aromatyczne od tych z marketow

      Usuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: