Baharat - smak Bliskiego Wschodu


Baharat to doskonała  saudyjska  mieszanka przypraw stosowana do drobiu, jagnięciny i wołowiny (zwłaszcza smażonych), kuskusu, bulgaru, ryżu oraz wielu zup i sosów. My bardzo często używamy jej do gulaszu wołowego, któremu nadaje pikantny, lekko korzenny smak. Słowo "baharat" ( بهارات ) oznacza w języku arabskim przyprawę 
Baharat w różych wariantach (np. z dodatkiem mielonego czosnku, kurkumy, mięty lub curry) stosowana jest na całym Bliskim Wschodzie oraz w Turcji i Iranie.
I jeszcze jedna ciekawostka - w sklepach w Arabii Saudyjskiej nie da się kupić baharatu - tę mieszankę każdy przyrządza sam.

Składniki 
  • 1 łyżka stołowa chili w proszku   
  • 1,5 łyżeczki zmielonego kminku 
  • 1,5 łyżeczki mielonego cynamonu 
  • 1,5 łyżeczki mielonej suszonej skórki z limonki lub cytryny (ewentualnie można zastąpić dużą szczyptą imbiru lub całkowicie pominąć) 
  • 1 łyżeczka mielonych goździków 
  • 1 łyżeczka mielonego czarnego pieprzu 
  • 1 łyżeczki mielonego kardamonu 
  • 1 łyżeczka świeżo startej gałki muszkatołowej 
  • 1 łyżeczka mielonej kolendry  
  • 1/2 łyżeczki szafranu 
  • opcjonalnie 1/4 łyżeczki kurkumy lub 1/2 łyżeczki mielonego ziela angielskiego  lub 1/2 łyżeczki curry lub 1/2 łyżeczki suszonej mięty
  
Przygotowanie:
Jeśli używamy przypraw w całości (np. pieprz, goździki, nasiona kolendry itd)  to najwygodniej zmielić je w młynku do kawy lub utłuc w moździerzu.

Wszystko dokładnie wymieszać  i przechowywać w szczelnie zamkniętym szklanym pojemniku w ciemnym miejscu.








Komentarze

  1. Przyznam, że jeśli chodzi o domowe mieszanki przypraw to używam ich dość rzadko, chyba, że po prostu mieszam na bieżąco, tuż przed przygotowaniem potrawy - raczej nie mieszam na zapas :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Taka ilość mieszanki w naszym wypadku wystarcza średnio na 3-4 potrawy, a używamy jej do wielu dań, więc nie ma szans wywietrzeć :)

      Usuń
  2. Odpowiedzi
    1. może być i kminek i kumin, to zależy co mam w danej chwili pod ręką

      Usuń
  3. ta przyprawa jest wysmienita, super nadaje smak potrawie!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ta przyprawa ma tyle odmian, że za każdym razem możesz mieć mięso o innym aromacie

      Usuń
  4. Zrobiłam dziś (od wczoraj mięsko sobie leżało w przyprawie) wieprzowinę w baharacie. Upiekłam kawałki wieprzowiny w rękawie, dodałam jednak drobinę soli, bez tłuszczu i wody. Wyszła wyśmienicie, zupełnie inne mięsko. Jest soczysta.
    Pozdrawiam lulu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lulu - toż to zbrodnia nad zbrodniami :D Wołowina jest haram :P

      Usuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: